Finał XVIII Konkursu Matematycznego KOMA

Utworzono dnia 11.12.2023

W piątek 08.12.2023r. grupa uczniów z naszej szkoły w składzie: Antonina Łasecka z klasy 5a, Eryk Tyrko z klasy 5a, Zofia Pilarska z klasy 6c, Daniel Kiersk z klasy 6c, Aleksandra von Kulessa z klasy 7a, Jakub Bayer z klasy 7b, Volodymyr Kozubenko z klasy 7c, Paulina Łuszczyńska z klasy 8a, Bartosz Gliwa z klasy 8a i Samuel Kiersk z klasy 8a w towarzystwie jeszcze dwójki uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 48 (którzy również brali udział w tym konkursie) pod opieką p. Alicji Jędrzejak i p.Katarzyny Reichert wybrała się do Wrocławia na Finał XVIII Konkursu Matematycznego KOMA.

Po dotarciu na miejsce i zakwaterowaniu uczniowie mieli okazję zobaczyć najciekawsze miejsca Wrocławia i wysłuchać opowieści przewodnika. Była równiez okazja by zajrzeć na Jarmark Świąteczny na rynku, a wieczór służył integracji i grom towarzyskim.

Sobotę rozpoczęliśmy z samego rana wspólnym śniadaniem i na godzinę 10 wyruszyliśmy do Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie odbywał się konkurs (jest to też miejsce gdzie można spotkać Krasnala Matematyka). Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: Młodzików (klasy 3-5) i Juniorów (klasy 6-8). Każda z grup wysłuchała prawie godzinnych wykładów poprowadzonych przez doktorantów matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego dotyczących ułamków Farey'a. Dwoje naszych uczniów Antonina Łasecka i Volodymyr Kozubenko miało wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ w tym samym czasie brali udział w konkursie InstaLogik i nie mogli uczestniczyć w wykładzie, a jedynie skorzystać z opcji skróconego wykładu swoich nauczycielek ;) W trakcie krótkiej przerwy była chwila na rozwiewanie wątpliwości, pytania do wykładowców i nauczycieli. O godzinie 12 rozpoczęła się najważniejsza część konkursu - uczniowie zaopatrzeni w notatki z wykładów mieli szansę przez 45 minut zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi nowo poznanego tematu. Dzięki naprawdę dobrej organizacji i zaangażowaniu nauczycieli wszystkie prace uczniów (62 w kategorii Młodzików i 124 w kategorii Juniorów) zostały sprawdzone do godziny 14. W tym czasie uczniowie mieli jeszcze okazję posłuchać omówienia przez wykładowców rozwiązań zadań konkursowych. Wszyscy nasi uczniowie biorący udział w finale uczniowie otrzymali dyplomy Finalistów, wśród nich w kategorii Młodzików najlepiej poradziła sobie Antonina Łasecka, a w kategorii Juniorów Aleksandra von Kulessa.

Po konkursie był wspólny obiad, a następnie powrót do Szczecina. Ponad pięć godzin w pociągu minęło błyskawicznie przy wspólnej grze w Mafię :) Po godzinie 22 trochę zmęczni, pełni wrażeń z tych dwóch dni i w bardzo dobrych humorach dotarliśmy do Szczecina. Wysiadając z pociągu towrzyszyła nam myśl przewodnia "Lepiej zapomnieć ziemniaka, niż plecaka!" ;)

Finał XVIII Konkursu Matematycznego KOMA

Utworzono dnia 11.12.2023, 18:12